1. TÚL SOK KALÓRIÁT VISZEL BE
Nagyon egyszerű túllőnni a kalóriákat "egészséges" ételekből is. Vannak ételek, amikre bár rá van írva vagy az internet szerint köztudott, hogy egészséges, valójában mégsem támogatja a fogyásod. Ilyen például a vegán joghurt, a gluténmentes granolák, növényi tejek vagy a fehérjeszeletek. Mindig kötelező megnézni a csomagolást, az összetevőket és a tápértékeket, hiszen ezekben a termékekben is nagyon sok cukor lehet, ami által az energiatartalmuk is magasabb. Ugyanez igaz a köret választásra; attól még, hogy az édesburgonya vagy a quinoa egészségesebb, - mint mondjuk az olajban sült krumpli -, illetve lassabban szívódik fel, nem ehetünk ezekből sem mértéktelen mennyiségeket. Minden ételnek megvan a kalória tartalma és ha a cél fogyás, nem lőhetjük túl a napi alapanyagcserénkhez szükséges energiamennyiséget (kivéve fizikai munka vagy rendszeres testmozgás esetén).
2. NEM VESZED FIGYELEMBE AZ INZULINVÁLASZT
Nagyon sokan esnek abba a hibába, hogy túl gyorsan felszívódó ételeket választanak, legyen szó bármely étkezésről. Egy banán soha nem lesz jó reggelire, ahogy egy csirke-rizs sem lesz jó zöldség köret nélkül ebédre, de egy műzliszelet sem alkalmas rostok nélkül uzsonnára. Az embereknek elég, ha rá van írva, hogy valami cukormentes vagy gluténmentes, de hogy az adott étel milyen gyorsan szívódik fel, jut el a sejtekhez és használja azt fel, azzal már senki nem foglalkozik, Nagyon könnyen el lehet rontani egy diétát azzal, hogy nem figyelünk a megfelelő ételkombinációkra. Egy gyors felszívódású étel mellé mindig kellenek a rostok, hogy lassítsuk a táplálék megemésztését, így kerülve el azt, hogy az adott étel túl nagy inzulinválaszt váltson ki, a vércukorszint gyorsan megemelkedjen, majd nagyon gyorsan vissza is essen, ami egy újabb, majd egy újabb falási rohamhoz vezet. A Tudástárban, mindezeket könnyen emészthetően megtanítom nektek, így akár magatoknak is ki tudtok alakítani egy egészséges, vércukoregyensúly támogató étrendet.
3. HORMONÁLIS PROBLÉMA
Vannak olyan esetek, amikor valóban totálisan belassul az anyagcsere és hiába diétázunk, hiába minden próbálkozás, bármilyen diéta, a kilók akkor sem mennek lejjebb. Az esetek többségében ilyenkor sajnos gyanakodhatunk arra, hogy hormonális probléma áll a háttérben. Ilyenkor érdemes egy vérkép és egy hormonális kivizsgálás. Mindig kérdezik tőlem a vendégek, milyen vizsgálatokra éremes bejelentkezniük. A válaszom az, hogy mindenre, amire csak lehet. Az általános vérkép mellett a pajzsmirigy hormonjait (T3, T4, TSH), a női hormonokat (LH, FSH, progeszteron, ösztrogén) is vizsgálni kell, illetve egy cukroterhelést is érdemes elvégezni. Javasolni szoktam ételintolerancia és -allergia teszt elvégzéseit is, ezzel ugyanis kizárhatjuk a gyulladásfokozó élelmiszereket az étrendből, ami a hormonális egyensúly visszaállításást és az immunrendszer megfelelő működését is nagyban segítheti. (Személyre szabott, holisztikus étrend konzultációimra is ezekkel az információkkal és leletekkel lehet jelentkezni.)
4. NEM FIGYELSZ A MAKRÓKRA
Ugyanúgy, ahogy a kalóriákra, úgy a makrókra is érdemes odafigyelni, főleg abban az esetben, ha diétád mellett edzel is. A szénhidrátok a vékonybélben szívodnak fel, majd onnan kerülnek a sejtekhez, de amennyiben többet viszel be ebből vagy nem használod fel, a plusz szénhidrátok elraktározódnak.
Az izmoknak szüksége van fehérjére, illetve ezek összetevőire, az aminosavakra. Ha az izmok nem kapnak megfelelő mennyiségű aminosavakat az edzés mellett, nem tudnak épülni, így nem fogsz formásodni sem. Hiába végzel el egy héten akár 3 alkalommal popsi edzést, ha nincs meg a megfelelő tápanyag az izmoknak, nem lesz soha kerek feneked.
Zsírokra is szüksége van a szervezetnek, de nem mindegy milyen formában. A telített zsírsavak az erek károsodásához, magas koleszterinszinthez, így a kardiovaszkuláris betegségek kialakulásához is vezethetnek. Mindezekkel szemben a telítetlen zsírok az egészséges ereket, jobb emésztést és a gyulladások csökkentését segítik, így tehát ebből sem mindegy mit és milyen arányban fogyasztunk. A Tudástárban mindezeket szintén részletesen kifejtem, hogy hosszú távon is megtanuljon minden FitnessLover app használó egészségesen étkezni.
5. KEVÉS AZ AKTÍV KALÓRIAÉGETÉS
Régebben, amikor még nem volt a tagság és csak online étrendeket írtam, belefutottam olyan esetekbe, ahol egy ponton lelassult a fogyás. Ilyenkor egy étkezési napló vezetésével vagy kiderült, hogy az étrend melletti kis nasik voltak a bűnösök, de volt olyan eset is, ahol a mozgáshiány okozta a fogyás lassulását. Az elején ugyanis elég csak lecserélni az eddig használt élelmiszereket és letenni a rossz étkezési szokásokat, de aztán kelleni fog a mozgás is, hogy plusz kalóriákat égessen a szervezet és bepörögjön az anyagcsere. A fent említett aminosav beépüléshez vagy szénhidrát raktárak ürítéséhez szintén nagyon fontos, hogy ha minimálisan is, de kalóriát égessünk a sport által és intenzív izommunkának tegyük ki a testünket. Itt, a FitnessLover App-ban nincs hiány edzésekből sem, így nem kell attól tartani, hogy nem tudod, milyen mozgást válassz. Az edzések között otthoni és edzőtemi edzésterveket is találsz. Az otthoni edzésekben végig velem együtt edzel, így nem tud elveszni a lendület az edzések közben sem.