Makrotápanyagok

Dátum: 2024/01/18
Beata Rakoczi

Ez a menüpont a MAKROTÁPANYAGOKRÓL, vagyis a

– SZÉNHIDRÁTOKRÓL

– ZSÍROKRÓL és

– FEHÉRJÉKRŐL 

– ROSTOKRÓL szól.

Ezek azok a tápanyagok, melyek ellátnak minket energiával a nap folyamán, legyen szó a munkánkról, a sportról, a gyereknevelésről vagy csak szimplán az életben maradásról.

Ezek nélkül nem tudnánk élni, viszonylag nagy mennyiségben van rájuk szükségünk ahhoz, hogy egészségesek maradjunk és minőségi életet tudjunk élni abban a testben, amelybe születtünk. A makrotápanyagok hiánya, nem megfelelő mennyiségű bevitele kimerültséghez, különböző betegségek kialakulásához vezet, de természetesen az sem mindegy, melyikből milyen minőséget fogyasztunk.

Az emberek ott szokták elrontani az életmódváltásukat, hogy rögtön az elején lecsökkentik a kalória és szénhidrát bevitelüket, ahelyett, hogy első körben minőségi tápanyagokkal pótolnák azokat az ételeket, amiket eddig a nem megfelelő életmódjukból és az egészséges életmóddal kapcsolatos információhiányukból adódóan fogyasztottak. Ezt a hirtelen kalóriacsökkenést megvonásnak fogja megélni a szervezet, nem beszélve a tápanyaghiányról, ami ilyenkor fellép, így nem csoda, hogy mihelyt elértük a célunkat, azonnal újra tartalékolni akar a szervezetünk, amit folyamatos éhségérzettel jelez felénk. Ennek hatására persze enni is fogunk, ami újabb hízáshoz, raktározáshoz vezet. Ezt nevezzük jojó effektusnak. Ahhoz, hogy ez ne alakuljon ki, a makrotápanyagokat úgy kell beállítanunk, hogy a test ne szenvedjen semmiben hiányt, de a tápanyagok minősége miatt a fogyás mégis beinduljon, majd a cél elérése után is egy tartható életformát, minőségi életmódot élhessünk.

A makrotápanyagok szolgáltatják tehát az építőkockákat a növekedéshez, anyagcseréhez és minden testi funkcióhoz.

Mit jelent ez kalóriákban?

– 1 gramm szénhidrát 4 kalória

– 1 gramm zsír 9 kalória

– 1 gramm fehérje 4 kalória