Miért veszik el a motiváció?

Dátum: 2024/11/21
Beata Rakoczi


Az egészséges életmód és a rendszeres edzés sokak számára kihívást jelent, és gyakran előfordul, hogy az emberek motivációja idővel csökken. De miért is van ez pontosan? Ha te is úgy érzed, hogy sokszor nincs motivációd az edzéshez vagy a főzéshez, illetve úgy általában az egészséges életmódhoz, akkor most nagyon jó cikket olvasol, mert talán egy kis tükröt tudok mutatni neked. Az alábbiakban összeszedtem a leggyakoribb okokat, amik miatt alábbhagy a lelkesedés idő közben, de ne aggódj, mert a megoldást is aranytálcán fogom nyújtani.

 

1. Célok hiánya

Az egyik legfőbb ok, amiért az emberek elveszítik a motivációjukat, az a célok hiánya. Ha valaki nem tűz ki magának konkrét, elérhető célokat, könnyen elveszítheti az irányt. A célok segítenek fenntartani a fókuszt és az elköteleződést, legyen szó akár fogyásról, izomtömeg növeléséről vagy általános egészségi állapot javításáról. A legjobb az, ha olyan célt tűzöl ki magad elé, amit biztosan el is tudsz érni. Pl. ha eddig soha nem diétáztál, ne egy 6 hetes programba ugorj bele, hanem kezd egy rövidebb, pl. 3 hetes programmal. Ne várj egyből sokat magadtól, mondjuk 2 kiló és a puffadás megszüntetése. Aztán ha sikerült 3 hétig tartani, eredményes lett a program, akkor jutalmazd meg magad egy vacsorával vagy a kedvenc csaló ételeddel, aztán ugorj bele rögtön másnap egy hosszabb programba. A FitnessLover Membership App Mintaétrendjei ebben segíthetnek számodra, hiszen az életmódváltástól egészen a szigorúbb böjt programokig mindenféle étrendet kipróbálhatsz.

 

2. Eredmények elmaradása

Sok ember számára frusztráló lehet, ha az edzések nem hozzák meg a várt eredményeket. A lassú vagy egyenletes fejlődés demotiváló lehet, különösen, ha a várakozások magasak. A folyamatosan változó test és az edzés hatásai miatt fontos, hogy reális elvárásokat tartsunk fenn, és ne hasonlítsuk össze magunkat másokkal, hiszen a mi testünk teljesen egyedi. Van egy vendégem, aki 3 hónapja jár hozzám személyi edzésre és nem fogyott kilóban 1 kilónál többet, viszont folyamatosan mindenki mondja neki, mennyit fogyott, milyen vékony, mennyire jól néz ki stb. A teste izmosabb, a diéta hatására pedig szálkásabb lett, így teljesen felesleges lenne a mérleget csekkolnia minden egyes nap, hiszen 1 maréknyi izom sokkal nehezebb, mint 1 maréknyi zsír. Amikor úgy érzed, nem jön a változás, nem mennek lejjebb a kilók, kérdezd meg a környezeted is és mérj centimétereket a kilók helyett.

 

3. Időhiány

A mai rohanó világban sokan küzdenek az időbeosztással. Az edzés és az egészséges étkezés sok időt igényel, és ha valaki túlterhelt a munkával, családi kötelezettségekkel vagy más feladatokkal, könnyen háttérbe szorulhat az egészség. A megfelelő időbeosztás és a prioritások felállítása kulcsfontosságú a motiváció fenntartásához. Mindig kell, hogy legyen magadra időd, hogy ne csak abból álljon a napod, hogy mosol, főzöl, takarítasz, dolgozol. A FitnessLover Membership App-ba a legtöbb videó 30 perces edzés, így azok is be tudják illeszteni a napjukba, akiknek tényleg kevés idejük van, a legtöbb recept pedig nagyon hamar elkészíthető, egyszerű és gyors, így ha az ételek elkészítése miatt aggódsz, megnyugtatlak, én is anyuka és vállalkozó vagyok, így persze, hogy én is a gyors ételeket preferálom.

 

4. Unalom

Az edzés rutinja könnyen unalmassá válhat. Ha valaki ugyanazokat a gyakorlatokat végzi folyamatosan, hamar elveszítheti az érdeklődését. A változatosság beiktatása – legyen szó új sportágak kipróbálásáról vagy edzéstársakkal való közös edzésről – segíthet megőrizni a motivációt. A FitnessLover videóknál nagyon figyelek arra, hogy mindig változatos legyen az edzés, illetve a videókban veletek együtt edzem, így soha nem érzitek közben egyedül magatokat.

 

5. Támogató környezet hiánya

A támogató közeg hiánya is jelentős szerepet játszik a motiváció elvesztésében. Ha valaki magányosan edz, vagy nincs körülötte olyan közeg, amely ösztönözné, könnyen lemondhat a céljairól. A barátok, családtagok vagy edzők támogatása erősítheti a motivációt és segíthet a nehéz pillanatokban. Ha úgy érzed, egyedül vagy, posztolj az app-ban, beszélgess a többiekkel és hallgasd a life coaching podcast-okat, amik segítenek erősíteni az önbizalmad és átlendülni a nehéz pillanatokon. Nagyon sokat tud segíteni a környezet, a jó baráti vagy párkapcsolati viszony, de ha úgy érzed, ezek nincsenek körülötted, akkor még inkább ajánlom a podcast-eket hallgatni.

 

6. Stressz és mentális egészség

A stressz és a mentális egészségi problémák szintén befolyásolják a motivációt. A szorongás, depresszió vagy egyéb mentális zavarok negatívan hatnak az energiaszintedre és a kedvedre is. Fontos, hogy a mentális egészségre is figyeljünk, és szükség esetén szakember segítségét kérjük, de a life coaching hanganyagok is segítségül hívhatjuk itt az app-ban. Ha úgy érzed, ez nem elég, egyéni life coaching session-re is be tudsz hozzám jelentkezni.