Csak előfizetőknek

Kismama edzésprogram

Dátum: 2024/01/17
Beata Rakoczi


Ezt a programot azoknak a kismamáknak állítottam össze, akik a várandósságuk alatt is fittek és egészségesek szeretnének maradni. Az ötletem ennek a kis könyvnek az összeállítására a saját babavárásom által látott először napvilágot, úgy villant fel bennem, mint egy kis villanykörte a rajzfilmhősök feje felett.

Az életemet gyerekkorom óta meghatározza a mozgás, annak minden örömével és bánatával együtt. Először csapatban játszottam, a kézilabda volt a fő sportág, amiben jeleskedtem, de mellette kosárlabda, röplabda meccsekre és atletikai versenyekre is jártunk. Amikor az egyetem miatt a fővárosba költöztem – bár nem vagyok rá büszke -, nagyon elengedtem magam. A sok tanulás, az egyetemi élet és bulik miatt teljesen eltűnt a sport az életemből, ami a testemen is meglátszott, kis úszógumik, kis has formájában felszedtem úgy 8-10 kilót. Az ember sokmindenre csak utólag ébred rá, pedig ha folyamatosan figyelnénk a jelekre, észrevennénk, mit kell lépnünk azért, hogy elégedettek legyünk, akár a testünkről, akár a lelkünkről legyen is szó.

Amikor először álltam rá a mérlegre, teljesen összeomlottam. Hogy lehetek ennyi kiló? Mikor engedtem így el magam? Miért nem figyeltem oda jobban?

Az önsajnálat természetesen nem tartott sokáig, azonnal az edzőteremnek vettem az irányt és elkezdtem gőzerővel, először csak kardió jellegű mozgásokkal mozogni. Ekkor 20 éves voltam, így, hála a fiatal szervezetnek, a kilók nagyon könnyen lerepültek rólam és újra a régi formámban tündökölhettem. Amit akkor viszont megfogadtam, az az volt, hogy soha többé nem hagyom el magam, a mérleg és a tükör ellenségeimből a barátaimmá válnak majd, és minden nap odafigyelek magamra, az étkezésemre, a testemre és a lelkemre.

Az edzőtermi edzés sokban különbözik a csapatjátékoktól. A leglényegibb különbség az, hogy senki másra nem kell figyelnünk, csak és kizárólag magunkra, a saját testünkre, izmainkra és mozgásunkra. Nincs taktika, nincs ördöngősség, sem szigorú szabályok. Mindenki számára ’játszható’ és megtanulható edzésformáról van szó.

Egy idő után már súlyokkal is elkezdtem edzeni, rájöttem, hogy sokkal tónusosabbá alakul tőle az izomzatom és formásabbá válik a testem, így még inkább megszerettem edzőterembe járni, de ez még mindig nem volt elég.

Amikor ezt a programot írni kezdtem, 19 hetes kismama voltam. Nagyon sokan aggódtak miattam és a babám miatt, féltek, hogy megterhelem magam edzés közben, így óva intettek a mozgástól. Annak tudatában, hogy rengeteg kismamát láttam már tornázni, nem hallgattam rájuk, és eldöntöttem, hogy a saját testem jelzésein és az orvosomon kívül senkire nem fogok hallgatni. A magzati ultrahangok tökéletesek voltak, a babával és velem is minden rendben volt, így nem volt okom aggódni és folytattam a mozgást. Ennek hatására a plusz kilók sem jöttek rám, nem vizesedtem, fittebbnek és egészségesebbnek éreztem magam.

A programban olyan edzéstervet állítottam össze kismamák részére, melyek otthon is végezhetők, így nem kell edzőterembe járni annak érdekében, hogy a várandósság alatt is életünk része maradjon a mozgás. A gyakorlatok szakmailag ellenőrzöttek és biztonságosak, kifejezetten kismamák részére kifejlesztettek.

Boldog babavárást és jó edzést kívánok!

 

 

A programról:

Ez az edzésprogram sokkal kisebb intenzitású, mint a normál edzések, amiket minden nap szoktam végezni, illetve otthon is végezhető kis súlyokkal vagy súlyok nélkül, illetve gumikötél segítségével. A program egy két-két hetes edzésprogramot tartalmaz a második, illetve a harmadik trimeszterre.

Figyelmeztetések:

  1. A várandósság nem a megfelelő alkalom arra, hogy a határainkat teszteljük, illetve túlterheljük magunkat!

  2. Mindig konzultáljunk az orvosunkkal, mielőtt belefogunk az edzésekbe! Ő tudja eldönteni ugyanis, hogy a gyakorlatok alkalmasak e számunkra vagy sem.

  3. Mindig legyünk hidratáltak! Edzések előtt és edzések után is igyunk elég folyadékot, illetve minimum egy órával a gyakorlatok végzése előtt vigyünk be megfelelő mennyiségű és minőségű táplálékot.

  4. Ne terheljük túl magunkat! A testünk mindig jelez, ha úgy érzi, túlzásba vittük az edzést. Figyeljünk ezekre a jelzésekre és tartsunk szüneteket.

  5. Használjunk kisebb súlyokat! A várandósság alatt nem ajánlatos a legnagyobb súlyokkal edzeni, akkor sem, ha úgy érzzük, elbírnánk azokat.

  6. Soha ne tartsuk bent a levegőt! Csak akkor végezzük a gyakorlatokat, ha közben figyelni tudunk a megfelelő légzésre, illetve soha ne tartsuk bent a levegőt!

  7. Azonnal konzultáljunk orvosunkkal, ha bárhol fájdalmat érzünk, rosszul leszünk vagy elájulunk!

  8. A program, amit összeállítottunk nem az egyéni szükségleteidhez alkalmazkodnak, illetve nem számítanak orvosi tanácsnak!

  9. A program, illetve a szerző nem vállalja a garanciát a sikerre! Csak rajtad múlik, illetve csak te lehetsz felelős az eredményekért és sikerekért.

     


Csak előfizetőknek

Korlátlan hozzáféréshez legyél te is prémium tag