Miért böjtöljünk?

Dátum: 2024/09/04
Beata Rakoczi


Mi az a böjt, érdemes-e böjtölni és hogyan csináljuk helyesen?

Rengeteget hallunk mostanában a böjtölés jótékony hatásáról, de azt veszem észre, hogy sokan nincsenek tisztában a fogalmakkal vagy helytelenül végzik a böjtöt, így aztán olyan hatást sem várhatunk, amit a kúra után ígérnek.

Tegyük tisztába miért is jó a böjtölés és hogyan lehet úgy végezni, hogy valóban jótékony hatást érhessünk el vele.

A böjt nem a zöldturmixokról és a koplalásról, hanem a bélflóra és a máj tehermentesítéséről szól, ami által rengeteg jótékony folyamat megy végbe a szervezetben.

Mi az a bélflóra?

A bélflóra, más néven a bél mikrobiom, az emberi emésztőrendszerben található mikroorganizmusok összessége. Ezek a baktériumok, gombák, vírusok és egyéb mikrobák nemcsak a táplálék emésztésében játszanak kulcsszerepet, hanem az immunrendszer támogatásában, a vitaminok szintézisében és a szervezet különböző funkcióinak szabályozásában is. Az egészséges bélflóra fenntartása ezért kulcsfontosságú az általános egészség és jóllét érdekében.

Az egészséges bélflóra egyensúlya kritikus szerepet játszik a szervezet normális működésében. A jótékony baktériumok segítenek megvédeni a szervezetet a káros kórokozóktól, támogatják az emésztést, és hozzájárulnak a tápanyagok felszívódásához. Az egyensúly megbomlása, például egyes baktériumok túlszaporodása vagy bizonyos fajok csökkenése, számos egészségügyi problémához vezethet, mint például:

  • Emésztési zavarok (puffadás, hasmenés, székrekedés)
  • Gyulladásos bélbetegségek (pl. Crohn-betegség, colitis ulcerosa)
  • Immunrendszeri gyengeség
  • Allergiák és autoimmun betegségek
  • Mentális egészségi problémák, mint depresszió és szorongás

Az egészséges és funkcióját ellátni tudó bélflóra fenntartásához kiegyensúlyozott táplálkozásra van szükség, mindezek mellett fontos a bélflóra pihentetése, hiszen ha a beleknek folyamatosan dolgozniuk kell, nem tudnak regenerálódni, helytelen táplálkozás mellett pedig elszaporodhatnak azok a bélbaktériumok is, melyek gátolják a tápanyag felszívódását, puffadást, gyulladásokat okoznak. Magyarul mondhatni, egészségünk egyenlő a bélflóránk egészségével, hiszen innen szívódnak fel a tápanyagok és ezeket viszi tovább a véráramon keresztül a sok hírvivő molekula (pl. inzulin) a sejtekhez. Ha a sejtek nem kapnak megfelelő ellátmányt, öregedni, károsodni fognak. Igazából ez ennyire egyszerű.

Mivel segíthet a böjtölés?

Fogyás és anyagcsere javulás


A böjt egyik legkézenfekvőbb előnye a fogyás és a testzsír csökkentése. Az étkezési ablakok korlátozása csökkenti a napi kalóriabevitelt, ami hozzájárulhat a súlycsökkenéshez. Ezen túlmenően, a böjtölés serkenti az anyagcserét, mivel a szervezet a glikogénraktárak kiürülése után zsírt kezd égetni, ami hatékonyabb energiafelhasználást eredményez.

Jobb inzulinérzékenység


A böjt elősegítheti az inzulinérzékenység javulását, ami különösen fontos a 2-es típusú cukorbetegség megelőzése vagy kezelése szempontjából. Az inzulinérzékenység növekedésével a vércukorszint stabilabbá válik, és a szervezet hatékonyabban tudja szabályozni a glükóz felhasználását.

Sejtregeneráció és öregedés lassítása

A böjt során a szervezet úgynevezett autofágiába lép, ami egy sejtszintű tisztulási folyamat. E folyamat során a sejtek lebontják és újrahasznosítják a károsodott vagy elöregedett komponenseket, ami elősegíti a sejtmegújulást és csökkentheti az öregedés jeleit. A kutatások arra is utalnak, hogy az autofágia segíthet megelőzni bizonyos krónikus betegségeket, például a rákot.

Gyulladáscsökkentés

A böjt hatékony gyulladáscsökkentő hatással is bírhat. A gyulladás számos krónikus betegség, mint például a szívbetegségek, az Alzheimer-kór és a különböző autoimmun betegségek egyik fő tényezője. Böjtöléskor a szervezetben csökken a gyulladási markerek szintje, ami segíthet ezeknek a betegségeknek a megelőzésében vagy enyhítésében.

Agy egészsége és mentális tisztaság

A böjt pozitív hatással van az agy egészségére is. Az autofágia mellett a böjt növeli a BDNF (agy eredetű neurotróf faktor) szintjét, ami támogatja az agyi idegsejtek növekedését és összekapcsolódását. Ez javíthatja a memóriát, a tanulási képességeket és a kognitív funkciókat. Emellett a böjt során tapasztalt mentális tisztaság és megnövekedett fókusz is sokak számára vonzóvá teszi ezt a gyakorlatot.

Egyszerűbb életmód és jobb emésztés

A böjtölés segíthet egyszerűsíteni az életmódot is, mivel kevesebb étkezés megtervezésére és elkészítésére van szükség. Ez különösen hasznos lehet a zsúfolt életet élők számára. Ezen felül az emésztőrendszernek is jót tesz a pihenés, ami segíthet az emésztési problémák enyhítésében és az emésztőrendszer regenerációjában.

Hogyan kezdjünk hozzá?

Csatlakozz 21 napos böjt programomhoz és megtudhatod, hogyan érdemes okosan és hatékonyan böjtölni. A programot a Mintaétrendek menüpontban találod.