A böjtölés előnyeiről és a kihívás szabályairól...

Dátum: 2024/09/03
Beata Rakoczi


A böjt, mint táplálkozási gyakorlat, évezredekre nyúlik vissza, és számos kultúrában, vallásban és egészségmegőrző programban szerepel. Az emberek különböző okokból böjtölnek: vallási elköteleződés, tudományos kíváncsiság, vagy épp egészségmegőrzés érdekében. Az alábbiakban bemutatjuk a böjt pozitív hatásait, amelyeket a kutatások is alátámasztanak.

1. Fogyás és testsúlykezelés

A böjt egyik legszembetűnőbb hatása a fogyás. Amikor az ember korlátozza az étkezések számát, csökkentheti a napi kalóriabevitelt, ami segíthet a testsúly csökkentésében. A böjtölés segíthet a zsírvesztésben, miközben megpihenteti az emésztőrendszert.

2. Anyagcsere javulása

A böjt elősegíti az anyagcsere javulását és a inzulinérzékenység növekedését. Az időszakos böjtölés során a test egy alternatív energiaforrást – zsírt – használ fel a szénhidrátok helyett, ami javítja a cukorháztartást és csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát.

3. Gyulladáscsökkentés

A böjt hatással van a gyulladásos folyamatokra a szervezetben. Számos kutatás arra utal, hogy a böjt csökkenti a gyulladást és az oxidatív stresszt, ami segíthet a krónikus betegségek, például a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében.

4. Sejtkárosodás helyreállítása

A böjt kedvező hatással lehet a sejtek regenerálódására is. A kutatások szerint a böjt során a test aktiválja a sejt helyreállító mechanizmusokat, amelyek segítenek a régi és károsodott sejtek eltávolításában, ezáltal fiatalabbá és életerősebbé válik. Ezt a folyamatot hívják autofágiának.

5. Mentális tisztaság és fókusz

Sokan tapasztalják, hogy a böjt javítja a mentális teljesítményt és a koncentrációt. A böjt során a szervezetnek kevesebb energiát kell fordítania az emésztésre, így több energia marad a gondolkodásra és a kreatív feladatokra.

Pontosan ezen hatások miatt állítottam össze számotokra egy 21 napos böjt programot, ami egy 2 napos léböjttel kezdődik, majd egy szigorúbb tej-, tojás- és gluténmentes diétával folytatódik. A második és a harmadik héten is lesz 1-1 nap, ami egy szigorú léböjt lesz, ekkor csak folyékony zöldturmixokat érdemes fogyasztani. 

Természetesen minden étkezéshez recept is jár majd (amennyiben nem egyértelmű az elkészítés), illetve az étrend tartalmazni fog gyógyteákra és egyéb folyadékbevitelre is kiegészítő tippeket.

Az étrendet a 16/8 elvben érdemes végezni, vagyis 8 órában elosztani a napi 3 étkezést, a többi órában pedig csak folyadékot (gyógyteát/vizet) fogyasztani. A 16 óra soknak tűnhet, de ebbe az alvási idő is beleszámít. (Én személy szerint 11-12 felé szoktam elfogyasztani az első étkezésem és este 6-7 környékén a vacsorámat.)

Megj.: Amennyiben tudjátok, hogy mely élelmiszerekre vagytok allergiásak vagy intoleránsak, ezeket is érdemes kizárni az étrendetekből a gyulladáscsökkentés érdekében (egyébként ez hosszú távon is igaz, nem csak egy rövidebb diéta idejére.)